Kitleler Psikolojisi-Gustave Le Bon
search
  • Kitleler Psikolojisi-Gustave Le Bon

Kitleler Psikolojisi-Gustave Le Bon

₺34,63
KDV dahil

Gustave Le Bon'un Kitleler Psikolojisi kitabı uygun fiyatla Reyonnet.com'da.

Adet
Tükenmek üzere

Kitleler Psikolojisi

Ebette çevre şartları ve kalıtım yoluyla atalardan alınan karakteristik özellikler bir ırkın sosyo-psikolojik özelliklerini oluşturur. Bu karakteristik özelliklerini kaynağı genetik nedenlere dayandığından,yani  atalardan geldiğinden kuvvetli ve sabittirler.

Bununla beraber yapılan araştırmalar bize şunu göstermektedir; birçok insanın geçici bir süre zarfında bile olsa bir yere toplanması halinde, onlarda mevcut olan genetik karakteristik özelliklere yenileri de eklenmekte ve bazen bambaşka bir takım karakteristik özellikler dizisi meydana gelmektedir. Bu yeni karakteristik özelliklerinin oluşumu çok kuvvetli ve kuvvetli olduğu kadar da güçlü kolektif bir ruh oluşumunu sağlar.

Kİtleler insanlık tarihinde pek büyük roller oynamışlarsa da bunların sosyal yaşama olan etkileri bugünkü kadar önemli olmamıştır.

Kitlelerin şuursuz hareketlerinin bireylerin gayet bilinçli ve yerinde faaliyetleri durumuna dönüşmesi çağımızın temel özelliklerindendir.

Kitleler Psikolojisi Bir psikolojik kitlenin en çok göze çarpan özelliği şudur: Kitleyi meydana getiren bireyler kimler olursa olsun; yaşama biçimleri, işgüçleri, karakterleri yahut zekaları ister benzer, ister ayrı olsun, kalabalık haline gelmiş olmaları onlara bir nevi kolektif ruh aşılar.

Aşılananbu ruh onları, her biri tek başına, ayrı ayrı bulundukları halde duyacaklarından, düşüneceklerinden ve yapacaklarından tamamıyla başka hissettirir, düşündürür ve yaptırır. Psikolojik kitle, aynı cinsten olmayan unsurlardan toplanma bir an için birbirleriyle kaynaşmış, geçici bir yaratık gibidir.

Tıpkı canlı bir vücudun hücrelerinin bir araya gelerek bu hücrelerden her birinin sahip olduğu özelliklerinden pek farklı özellikler kazanmış bir varlık oluşturmaları gibi.

Kitle içindeki bireyin, yalnız ve tek bireyden ne kadar ayrı, farklı olduğu kolaylıkla görülür. Ancak böyle bir farkın nedenlerini bulmak pek kolay olmasa gerek.

GustaveLe Bon.

8691602000631
1 Adet

Yorumlar (0)

Henüz müşteri yorumu yok.


Sadece kayıtlı kullanıcılar yorum yapabilir. Giriş